Informace o kamenech

Šperky, snubní i zásnubní prsteny z naší nabídky jsou osazeny buď kvalitními zirkony nebo brilianty vysoké kvality. Barevné kameny ( rubíny, safíry, akvamaríny, ametysty, atd.)  používáme buď syntetické v kombinaci se zirkony nebo pravé doplněné brilianty. Šperky s brilianty a pravými kameny vždy dodáváme společně s certifikátem.

 

Zirkon nebo diamant, jaký je mezi nimi rozdíl?

Je pro Vás těžké se rozhodnout? Vždyť oba kameny vypadají naprosto stejně. Rozdíl však není ve vzhledu kamenů, ale v jejich vlastnostech. Zirkon je synteticky vyrobený kámen, připomínající briliant. Zatímco briliant je přírodní kámen, který vzniká vybroušením diamantu.

Zirkony  

Pravý přírodní zirkon je minerál ( křemičitan zirkoničitý) je poměrně křehký, jeho tvrdost je 7,5 oproti diamantu s tvrdostí 10. Přírodní zirkony se dnes používají při výrobě keramiky a glazury ve špercích se s nimi takřka nesetkáte. Pro zlatnickou výrobu se používají tzv. kubické zirkony, které se vyrábí v laboratorních podmínkách a jsou dostupnou alternativou briliantů. Syntetické zirkony se vyrábí v široké paletě barev mají tvrdost 8,5, optickou bezchybnost a dokonale čirou barvu.

Diamanty/brilianty

Diamant byl po staletí nejvzácnějším a nejžádanějším drahokamem světa a bezpochyby tomu tak zůstalo až dodnes. Už od dávných časů se používal jako drahokam a talisman. Jeho vysoká tvrdost 10, nejvyšší na stupnici Moh‘s, umožňovala diamant používat i jako nástroj.

Rozdíl mezi briliantem a diamantem?

V obou „případech“ se jedná o stejný nerost. Diamant je nerost, který není upravený. Briliant je vybroušený diamant.

Brilianty dodáváme vždy s certifikátem pravosti.

Cena diamantů

Cena všech diamantů se odvíjí o 4 parametrů, které označujeme jako 4C. Jsou jimi váha (carat), čistota (clarity), barva (colour) a brus (cut) – 4C. Kombinace těchto 4 údajů  určuje skutečnou cenu diamantu. 

Kritérium č. 1 – VÁHA = CARAT

 Větší je větší, ale nemusí být lepší. Hovoříme-li o velikosti diamantu měřeného v karátech.Jeden karát se dělí na sto bodů, diamant se 75 body váží 0,75ct. Velikost je nejviditelnějším kritériem určujícím hodnotu diamantu. Dva diamanty stejné velikosti mohou mít velmi rozdílnou kvalitu. Kvalitativně vysoce hodnocené diamanty se vyskytují ve všech velikostech.hodnoceni-hmotnost

Kritérium č. 2 – ČISTOTA = CLARITY

Vznik diamantů je proces, který je ovlivněn obrovským tlakem, vysokou teplotou a velkým ochlazováním. Během tohoto procesu , který trvá několik milionů let, se vytvářejí uvnitř nerostu tzv. inkluze neboli nečistoty. Za tyto nečistoty se považují jakékoliv praskliny, tečky, krystaly jiných minerálů, vzduchové bubliny a různé růstové linie. U diamantů určených k výrobě šperků je možno vidět tyto inkluze pouze pomocí desetinásobného zvětšení lupou. Téměř všechny diamanty obsahují nějaký druh inkluzí, které v malém množství neovlivňují jejich jedinečnost a krásu. Inkluze v diamantech jsou součástí přírody a zároveň potvrzením o jejich přírodním původu.

Platí, že čím méně inkluzí uvnitř diamantu, tím je vyšší nejen jeho čistota, ale i cena. Čistých diamantů bez jakýchkoliv inkluzí je na světě skutečně málo. Pouze 15-20% celosvětově vytěžených diamantů je vhodných pro výrobu šperků. Zbytek diamantů má takovou čistotu, že se používají pouze v průmyslu.  

hodnoceni-cistota

D         Prvotřídně bílá+                                                 

E          Prvotřídně bílá   

F          Velmi bílá+

G         Velmi bílá

H         Bílá

I-L       Diamanty světle žlutého odstíhu

M-Z     Diamanty s výrazným odstínem žluté barvy         

 

 

Kritérium č. 4 – BRUS = CUT

Diamanty se dnes brousí do mnoha tvarů: briliant, princess, markýza, bageta, srdce, ovál, slza a mnoho jiných tvarů. Mezi všemi brusy však dominuje briliantový brus. Tento brus je natolik spojen s diamanty, že se diamantům vybroušeným do tohoto brusu říká briliant. Briliant dosáhne své nejvyšší možné krásy jen tehdy, jsou-li vybroušeny přesně dané úhly a plochy. Čím lépe je diamant vybroušený, tím má větší brilanci neboli lesk.

Brus není totéž co broušení. Způsob broušení se často mylně zaměňuje s brusem samotným. Většina diamantů se brousí do 57 nebo 58 faset (plošek). Pokud brus vykáže optimální proporce, diamant zazáří nejkrásnějším třpytem a nádherným ohněm.

hodnoceni-brus1hodnoceni-brus2hodnoceni-brus3

Jak může diamant ovlivnit světlo?

  1. Je-li diamant broušen ve správných proporcích, je světlo reflektováno z jedné fasety na druhou a uniká přímo nebo lámaně v barvách spektra z horní části kamene zpět k našim očím.
  2. Je-li brus příliš hluboký, uniká část světla směrem dolů do spodní části kamene. Takový diamant vypadá tmavý a ztrácí na svém lesku.
  3. Je-li brus příliš nízký, uniká světlo bez reflexe směrem dolů. Takový diamant postrádá jakoukoliv brilanci.        

    Nejpopulárnější tvary vybroušených diamantů:

    tvar-diamantu-Roundtvar-diamantu-Princesstvar-diamantu-Peartvar-diamantu-Hearttvar-diamantu-Marquisetvar-diamantu-Ovaltvar-diamantu-Radianttvar-diamantu-Emerald